♦ FANTASY ♦ SCI-FI ♦ HOROR ♦ VĚDA ♦ HISTORIE ♦
Přednáška, přednášející a anotace
Pátek
Bitva o most přes řeku Tollense z pohledu conanovského autora
Šimůnek Jan
Pátek 19:00 – 20:20
Překvapivý nález, pocházející z „neexistujícího“ starověku Evropy severně od Alp.
Co se tehdy odehrálo, a proč? Proč jediný nález tak dramaticky překresluje pohled na dějiny Evropy v době bronzové?
Souvisí nějak Conan se Starými pověstmi českými (autor se domnívá, že ano)?
Zítřky, které nenastaly
Medek Leonard
Pátek 20:30 – 21:50
Science fiction si ve svých nejlepších letech zakládala na tom, že předjímá budoucnost. Počínaje J. Vernem její autoři předkládali představy, jak to v blízké či vzdálenější době bude vypadat… Avšak – trefili se vůbec v něčem?
Porada ČS Fandomu
Pátek 22:00 – ??
Sobota
Duchové a kletby záhadné Argentiny
Lukačovičová Lucie
Sobota 10:00 – 11:20
Jaké nadpřirozené jevy a bytosti najdete v Argentině? Co vám může na cestách pomoci nebo naopak ukousnout nohy u samého krku? Vydejte se napříč pozoruhodnou zemí plnou kontrastů.
Umělá inteligence – Svatý grál robotiky
Novotný František
Sobota 11:30 – 12:50
Žijeme v době, která nás zaplavuje reklamou na inteligentní přístroje, od mobilů a televizí přes chladničky a vysavače až k autům. K tomu se pojí inteligentní vojenská technika, munice, drony, bezpilotní letouny. A samozřejmě roboti, kteří vás vítají na letištích, obsluhují v restauracích a ZOH v Pekingu dali novou tvář.
Jenže nejedná se pouze o reklamní slogan, který dobře prodává? Má vůbec cenu mluvit u všech těchto automatických zařízení o nějaké inteligenci, tak jak si ji představovali Alan Turing, John von Neumann a John McCarthy, jenž si pojem umělá inteligence vymyslel?
Těchto otázek a úskalí, zašifrovaných přímo do existence vesmíru, na něž realizace skutečné umělá inteligence naráží, co přinesly umělé neuronové sítě a jakou odpověď nabízí Hofstadterova kniha Gödel, Escher, Bach, se pak týká přednáška Františka Novotného, který původně vystudoval v Brně technickou kybernetiku a jako autor sci-fi napsal o robotech a umělých mozcích kolem patnácti povídek, včetně Madony z Vrakoviště a Ramaxu, ze něž v roce 1985 a 1991 získal Cenu Karla Čapka.
Nezbedné děti pana Rossuma
Vrbenská Františka
Sobota 13:00 – 14:20
Před sto lety postavil Karel Čapek své roboty do čela řady jejich předchůdců. Navázal na Mary Shelleyovou, aby inspiroval další tvůrce SF včetně P. K. Dicka. Byl první a zřejmě jediný, kdo plně pochopil ekonomické a sociální dopady robotiky. Do jaké míry se mu podařilo vystihnout vývoj umělé inteligence?
Turingův odkaz stále živý? (aneb Vše začíná od ALANa)
Hloušková Zuzana
Sobota 14:30 – 15:50
Posunuli jsme se ve vnímání robotů od Turingových časů a jak moc? K čemu jsme ve vývoji robotických pomocníků dospěli a kam to půjde dál? Přednášku o využití a tvorbě umělé inteligence na příkladech poradenských chatbotů doplní Turingův humanitní test, který mohou zájemci z přítomných posluchačů podstoupit a ověřit si, zda jsou skutečně lidé.
Účinkují: Roboterapeut Jan Hloušek („mým cílem je především porozumění zákonitostem robotí duše“), robolingvistka Zuzana Hloušková („snažím se i v naprostém mlčení najít s roboty společnou řeč“) a testovací robot ALAN.
Věda vs Robotí apokalypsa
Tomáštík Jan, Loukota Ladislav (vedator.org)
Sobota 16:00 – 17:20
Každé pořádné sci-fi s roboty končí v lepším případě překonáním lidských pánů, v horším rovnou porážkou lidstva. A to nehledě na to, jedná-li se o roboty z plechových hejblátek, elektroniky nebo naklonovaného masa či genetické magie. V této přednášce autoři Vědátora – fyzik Jan „JaRon“ Tomáštík a žurnalista Ladislav „Raynor“ Loukota – prosviští známá apokalyptická robotí sci-fi a nejen to. Podívají se také na současný stav lidského výzkumu a techniky, aby spolu s Vámi zjistili, která z umělých stvoření nás asi vyhladí nejpravděpodobněji.
Byl to jen piknik (divadelní představení)
Divadelní spolek P.U.D.
Sobota 18:00 – 18:50
Originální a neotřelá adaptace slavného díla bratrů Strugackých. „Návštěva.
Již třináct let uplynulo od oné události, která jasně dokázala, že lidstvo není ve vesmíru samo. Na povrchu planety se objevila záhadná Pásma, ve kterých toho Hosté po sobě hodně zanechali. Dobrého i zlého. Napomohli vědeckému pokroku, ale také díky nim zemřelo mnoho lidí. Proč? Kdo byli, odkud přišli… a všimli si nás vůbec?“ Režie a úprava: Tomáš Hůsek.
Slavnostní večer
Sobota 19:20 – 22:00
Vyhlašování výsledků literárních soutěží a předávání cen.
Více zde: https://fenixcon.cz/slavnostni-vecer/
Bonusový program
Literární workshop naživo
Jiřina Aquila Vorlová & spol.
Tradiční literární workshop naživo spočívá v tom, že jeho účastníci si vzájemně kritizují svá díla za vydatného přispění lektorů a snaží se získané poznatky uplatnit ve svých dalších povídkách, aby jim při příštím workshopu bylo vytýkáno méně chyb a aby lépe uspěli v nějaké literární soutěži. Akce je přístupná široké veřejnosti – tedy všem návštěvníkům conu.
Své povídky posílejte e-mailem na adresu Aquila@altar.cz nebo AQL@Seznam.cz. Kdo máte zájem povídky hodnotit, i když vlastní příspěvek mít nebudete, hlaste se na uvedený mail také, abyste kdyžtak mohli dostat texty předem. Je vhodné přinést si asi tři výtisky s sebou na con a vložit je do desek s nápisem Workshop, které budou ve workshopáckém apartmánu. Zde si je přímo na místě mohou přečíst i další zájemci, kteří budou chtít workshop navštívit. Umístění apartmánu spolu s přesným časem konání workshopu bude upřesněno vývěskou u výtahu.