Na co se můžete těšit:

ČASOVÝ HARMONOGRAM PŘEDNÁŠEK NAJDETE: ZDE (pdf format)

Restart Akademie Science fiction, fantasy a hororu!

Za dobu svého fungování, pomohla ASFFH rozšířit rybníček české a slovenské fantastiky, objevit nové autory a ocenit klasiky žánru.

V posledních letech, však bohužel aktivity Akademie spíše skomíraly a proto došlo na restart, který byl definitivně dotažen během letošního léta. Rádi bychom Vám představili novou podobu Akademie, její tým, princip hlasování o cenách a spoustu dalších novinek, na kterých právě pracujeme. Prostor bude i pro dotazy a připomínky. Podaří se Akademii napodobit Fénixe a povstat z popela? Buďte s námi u toho!

Psaní v různých vesmírech

Anderson Kevin J.

Kevin J. Anderson napsal přes 150 knih z vlastních světů spadající do žánru sci-fi, fantasy, technothrilleru, hororu a spousty dalších. Mimo jiné také psal do světů Star Wars, Akt X a Duny. Na přednášce a besedě bude mluvit o tom, jak se píše v tolika světech a jaký je rozdíl mezi vlastním světem a zavedenou frašízou.

 

„Stovková“ výročí v kosmonautice…

Halousek  Milan

Pojďme se společně projít několika událostmi v kosmonautice, které mají jedno společné – ve svém popisu mají číslici „100“

Stý člověk ve vesmíru byl sovětský kosmonaut Viktor Savinych, který při svých třech cestách do vesmíru navštívil tři různé vesmírné stanice.
Stým startem pilotované kosmické lodě byl úplně první čistě vojenský tajný let amerického raketoplánu. A mise raketoplánu číslo sto byla také velice zajímavá – a to nejenom tím, že na palubě byli kosmonauté třech národností.
Stým výstupem lidí do volného kosmu byla asi jedna z nejsložitějších a nejdramatičtějších akcí tohoto typu, při níž byly jedinkrát v historii kosmonautiky současně ve vesmíru tři lidé.
A najde se ještě pár dalších zajímavých událostí, spojených číslicí sto…

 

Súčasná budúcnosť

Herec Ondrej

Naša prítomnosť, o ktorú bojovali generácie, vznikla pred sto rokmi. Neznášame ju príliš hrdo ani úspešne. V každom prípade, vznik Československa bol medzníkom českej aj slovenskej fantastiky. Nekráčali vždy ruka v ruke, Český protektorát, tzv. Slovenský štát, obdobie stalinizmu aj „menšie“ medzníky mali naň vplyv. Spoločné obdobie „parkonovskej“ vzájomnosti sa celkom nepominulo do dneška, český a slovenský fandom nikdy neuznal hranice štátov ani národov. Etapa zatiaľ najväčšieho  rozvoja sa začala pred rozdelením Československa, ale tým sa neskončila. Dnes žijeme v budúcnosti, ktorú si (ne)predstavovali spisovatelia našej mladosti a netušíme, v akom svete budú žiť naše deti. Dejiny šťastných budúcností sa definitívne skončili Vietnamom a antikoncepčnou pilulkou. „Sex, drogy a rokenrol“ znelo logo bezzubej revolúcie bítnikov a hipíkov, ktorí boli svedkami, ako sa ich budúcnosť zrútila do prítomnosti: vlády sú bábkami nadnárodných koncernov, nebo má farbu televíznej obrazovky keď prestane vysielať posledný kanál, ekológia je prehratá a jednotlivec v preľudnenom svete je šťastný, keď má aspoň cenu spotrebného tovaru. Budúcnosť už bola napísaná. Vo svete Williama Gibsona sa narodili dnešní tridsiatnici. Do akého sveta sa rodia naše deti?  Čo o ňom vieme okrem toho, že je plný očarujúco smrtiacich hračiek, že sa v ňom môžeme uzabávať na smrť, že pravda v ňom prežije, iba keď sa dostatočne podobá na lož, že sme niečím iným, ako tým, čo si o sebe myslíme? Načo písať fantastiku, keď jej témy a motívy sa stali skutočnosťou? Načo potrebujeme UFO, vesmírnych agresorov či svetovládu robotov, keď máme globálne koncerny, génové inžinierstvo, nano- a biotechnológiu, virtuálnu realitu a hrozí láskavý teror umelej inteligencie? Hodnoty kultúr, po tisícročia pokladané za „prirodzené“ alebo za súčasť ríše transcendentna a mystiky, dokážeme prakticky (alebo aspoň teoreticky) replikovať alebo simulovať. Uskutočnenie utopických nádejí prinieslo desivú nadvládu strašidelnej reality fantázií. Otázka neznie, aká bude fantastika v budúcnosti, ale čím sa staneme my v budúcnosti fantastiky.

 

Historie Marvelu

Král Ondřej

Marvelovské filmy vládnou a vydělávají stovky milionů… jenže cesta k dnešní slávě byla dlouhá a vedla přes cenzuru, drogy i finanční bankrot. Přijďte se seznámit s historií Marvelu, Stana Leeho a jejich hrdinů.

 

Rok 1918 v komiksu

Ležák Zdeněk

Komiksové knihy k tématu stoletého výročí republiky: 100 let Československa v komiksu, TGM a  Stopa legionáře 1 a 2. Přehledně, názorně, komiksově, tak se historické události konzumují velmi lehce a stravitelně. Na přednášce autor knih promítne komiksové scény z knih a doplní je svým komentářem.

 

Poprvé na kometě

Majer Dušan

Evropská sonda Rosetta dokázala hned několik prvenství. V této přednášce si zopakujeme celou mimořádně úspěšnou misi a zaměříme se i na objevy, které sonda zjistila.

 

Pozapomenuté výročí: Dvě stě let s nadčlověkem

Medek Leonard

Letos jsme neustále bombardováni připomínkami různých osmičkových výročí, z nichž ovšem valná většina je pouze lokálního významu… Jedno celosvětově důležité ale kupodivu takřka nikdo nezmínil – v roce 1816 byl ve Švýcarsku počat a v roce 1818 v Británii narozen prvý nadčlověk, čímž se zároveň zrodila i moderní science fiction…

 

3x Diskuzní blok nakladatelství Epocha

Nakladatelství Epocha

– Diskuse s autorem Františkem Kotletou spojená s autogramiádou.

 – Akční esa z Epochy – diskuze o akční fantastice a té epochální zvláště za účasti minimálně tří autorů: Fuchs, Sněgoňová, Kotleta.

– Diskuse s editory Leošem Kyšou a Borisem Hokrem o antologiích Ve stínu Říše a Ve stínu apokalypsy – tyto výběrové antologie ukazují, jak je na tom v současnosti česká fantastika.

 

Sto let marné snahy o nového člověka

Novotný František

Jak nacismus, tak komunismus měly v programu projekt nového člověka. Nacisté plánovali pomocí eugenických metod vyšlechtit nadčlověka, který by byl zbaven soucitu a podle jejich ideologie dalších změkčilostí, jež přineslo křesťanství a humanismus. Jejich nadčlověk měl být krutý válečník a velekněz pohanského ražení, neboť věřili, že očištěním „krve“ se v něm obnoví dávné znalosti magie a psychotronické schopnosti. Komunisté zase sázeli na převýchovu, kterou chtěli odstranit z lidské psychiky „buržoazní přežitky“,jak říkali, aby získali nového komunistického člověka zbaveného například touhy po majetku a osobním vlastnictví a tudíž vhodného žít v beztřídní společnosti. Je zajímavé, že v praxi obě navzájem se nenávidící ideologie volily tytéž prostředky, neboť mezi vyhlazovacími tábory, kde nacisté „odstraňovali špatnou krev“, a sovětskými gulagy, v nichž se lidé „převychovávali“ pro světlé zítřky komunismu, nebyl žádný rozdíl.Je to již víc než sedmdesát let, co byl likvidován nacismus, a více než čtvrtstoletí, co se komunismus stal marginálním jevem. Nicméně člověk, které pozorně sleduje myšlenkové proudy, jež nyní ovládly euroatlantickou civilizaci, se nemůže ubránit podezření, že jsme svědky dalšího pokusu o výchovu nového člověka, tentokrát jakéhosi univerzálního tvora, pro něhož nebude rozhodující ani pohlaví, ani národní příslušnost, ale bezbřehá práva bez vlastní odpovědnosti.     Jaký má tento pokus šanci na úspěch, bude též obsahem přednášky Františka Novotného na letošním Fénixconu

 

Kosmická loď jako semeniště mikrobů

Šimůnek Jan

Odkud se vezmou mikrobi v kosmické lodi a co se s nimi bude dít. Co budou mikrobi v kosmu žrát? Jaký je vztah mezi kostelem a kosmickou lodí? Hodné a zlé mikroby a které z nich převládnou. Co dělat s navrátilci? Jak je to s kontaminací jiných kosmických těles; je možná a
je přípustná? Budeme ve vesmíru vést biologickou válku?

 

Prokleté knihy aneb jak se psalo před sto lety

Veselá Hanina

Přejete si půvabně obskurní čtivo plné nelítostných hrdlořezů, čarodějnických rejdů, zahnívajících mrtvol a krvavých scén nebo byste raději svůdnou mumii či infernální stvůru? Vše z pera českých autorů, jejichž jména odvál čas.

Pojďte si poslechnout příběhy, o nichž se v čítankách nedočtete a které v knihovnách nenajdete.

 

Rok oživlých mrtvých, aneb historické morytáty a balady

Vrbenská Františka

Letos slavíme osmičková výročí, ale kolik je kolem nich krve a tragédií… Obecně se vražd, poprav a drsných malérů vyskytuje spousta, ale vybereme jen významné a takové, od kterých utekly kulaté stovky. Rok xx18 a historická černá kronika!

V rámci přednášky proběhne i křest knihy Hostina, z cyklu Zahrada od Jany Richterové.

 

Stovka podivností v bojových scénách, literatůře, filmu a hrách

Waschka Robert

Kladný hrdina se otočkou dostává k záporňákovi a zasazuje mu sinistr zprava, pak uniká parádou a piruetou… Co rána to zásah, útočníci pod údery nábojů odlétají jako kuželky, revolver značky Colt 1911 vystřelí po dvacáté, ale blíží se druhá vlna… Co věta to perla diletantství. Podobnými nesmysly, ale i naopak podivně působícími zcela funkčními technikami bojových scén vás potěšíme na přednášce s ukázkami, některými dokonce předvedenými naživo… či namrtvo.

Pozor! Na facebookové stránky Dům rytířských ctností nám až do Fénixconu můžete psát vlastní příklady a dotazy, zařadíme je do přednášky!