Program Fénixcon - Parcon 2023

♦ FANTASY ♦ SCI-FI ♦ HOROR ♦ VĚDA ♦ HISTORIE ♦

    Přednáška, přednášející a anotace

    Časový harmonogram přednášek najdete ZDE

     

    100+1 řemesel každého spisovatele

    Beranová Dana, Domská Marie, Ládrová Jitka

    Když chce spisovatel prorazit s knihou, už mu nestačí jen napsat skvělé dílo. Pojďte se s námi zasmát a s nadhledem si povykládat, co vše dnes musí autor umět, aby dostal knihu ke čtenářům.

     

    Románové cykly v české fantastice 20. století.

    Koutný Martin

    Vícedílné romány nebo i celé rozsáhlé cykly jsou dnes ve fantastice víceméně standardem. Romány o dvou i více pokračováních se však v našem žánru objevují od samých jeho počátků, a česká literatura v tom není výjimkou. Pojďme si tedy taková díla představit. Která nesou pečeť nejvyšší kvality a která už vzbuzují jen útrpný smích? Která jsou dodnes živou součástí žánru a která, právem i neprávem, upadla v zapomnění? Která tak byla od počátku zamýšlena a která jsou výsledkem neochoty autora opustit postavy či myšlenku? A uhodnete, které bylo úplně první?

     

    Mýtus Cthulhu a Yog-Sothotherie

    Král Martin

    Cthulhu je velký a Lovecraft je jeho prorok

    Sny a noční můry jednoho pána z Providence v první polovině 20. století ovlivnily poměrné úzký okruh čtenářů a umělců. To, co vešlo ve známost jako Mýtus Cthulhu se později začalo jako lavina šířit mezi fanoušky hororu, ale i hráči RPG a deskových her, příznivci komixu i filmu. Kam všude pronikl Mýtus Cthulhu? Byl Lovecraft skutečně jeho prorokem? Je to všechno jenom jeden velký žert? Na tyto a další otázky se pokusíme společně najít odpověď.

     

    Nástupce ISS u Měsíce

    Majer Dušan

    Mezinárodní vesmírná stanice nám výrazně rozšířila obzory, ale nebude tu věčně. Mezinárodní partneři se proto již začínají zamýšlet nad jejím nástupcem, který by měl vyrůst v blízkosti Měsíce. Tato stanice by nám měla pomoci připravit se na let k Marsu.

     

    Artuš, Merlin a… však vy víte. A nebo možná nevíte!

    Málková Hana

    Bylo by veskrze stylové přirovnat Artušovské příběhy k pestré tapiserii. Mohli bychom se oddat vznosným popisům toho, jak se v nich drsnější vlákna hrdinských bojů splétají s hedvábnými nitkami milostných dobrodružství; jak se na temném podkladu pohanských kouzel zlatavě třpytí křesťanské zázraky; jak se tu a tam nečekaně zaleskne perlička humoru.

    Ve skutečnosti jsou ale spíše jako patchworková deka – navíc taková, která během svého vzniku prošla rukama mnoha tvůrců odlišných vkusů a preferencí. Je tu pospojovaná spousta kousků nejrůznějších tvarů, barev i původu; navíc mnohé z nich vlastně neladí dohromady. Přesto je výsledek hřejivý a vysloveně neodolatelný.

    Pojďme se těm tvůrcům tak trochu podívat pod ruce. Možná zjistíme, jak původně vypadal svatý grál, kde se vzal Lancelot, a nebo třeba jestli měl Merlin vždycky vousy.

     

    Ságopěvci střední Evropy

    Medek Leonard

    Co je to vlastně „sága“? (To slovo má – nedopatřením, jak si mimo jiné povíme – v literatuře více než jeden význam.) A vyskytovali se v našem středoevropském prostoru, tak vzdáleném vikingské Skandinávii, tvůrci, označitelní za skutečné ságopěvce? (Vyskytovali, jinak bych neměl o čem vykládat. Někteří vás možná i překvapí – a někteří třeba ne…)

     

    40 let brněnského fandomu

    Novotný František

    Shodou okolností letos uplynulo nejen 20 let od obnoveného setkávání milovníků sci-fi v Brně pod názvem Fénixcon, ale také 40 let od založení prvního sci-fi klubu v Brně a tedy vzniku brněnského fandomu. Jak k tomu došlo, kde vůbec proběhl první brněnský con a na éru slavných Draconů na Brněnské přehradě v dalším desetiletí vzpomíná František Novotný, jenž u toho všeho byl a patřil k organizátorům. A pokud přijdou další pamětníci, dostanou slovo i oni, neboť tento pořad by měl být spíše besedou než přednáškou, společnými vzpomínkami na dobu, kdy sága brněnského fandomu teprve začínala.

     

    Kterak nás sežere čínský kosmický drak

    Přibyl Tomáš

    O čínské kosmonautice, která má NESKUTEČNÉ plány…

     

    Muži pod ochranou – Divadelní představení

    Spolek P.U.D.

    Světem se šíří nová nemoc, která je smrtelná pouze pro plodné muže. Žádné známé léky nezabírají a mužská populace rychlým tempem vymírá. V chráněné lokalitě Blueville však doktor Ralph Martinelli, jeden z MPO (mužů pod ochranou), pracuje na vakcíně, která by mohla vše změnit. Zajímají se ale ženy vůbec o to, aby muži přežili? A co se mezitím odehrává v novém světě mimo Blueville? Na motivy knihy Muži pod ochranou od Roberta Merleho.

     

    Stačí jít dál?

    Šimůnek Jan

    Když se cokoli stane, ať už s lidmi nebo věcmi, vždy je tendence optimistů jít dál. Má však cenu jen jít dál, udržovat cestu?
    Jak Newton stál na ramenou obrů a jak to bylo doopravdy. Jak Čína zastavila expanzi, a co to pro ni znamenalo. Může náhodné úmrtí, nebo jiná nešťastná událost, zastavit pokrok, „přehodit výhybku“?
    Všechno tohle jsou otázky, které si občas klademe, a odpovědi na ně se bytostně dotýkají nejen nás, ale i našeho potomstva. Jako členové fandomu bychom snad měli být schopni mít o této problematice nadprůměrný přehled.

     

    Věda versus kosmické lodě ze sci-fi

    Tomaštík Jan, Loukota Ladislav

    Hyperpohony, fazery, štíty, hibernace… to jsou pojmy známé každému fandovi vesmírných sci-fi seriálů, které ve svém názvu obvykle obsahují slovíčko “star”. Jak se však na skoky mezi hvězdnými systémy, neprostupné štíty lodí či 600 let spící kolonisty dívá věda a současný stav lidské techniky? To vám přednesou fyzik Jan “JaRon” Tomáštík a vědecký žurnalista Ladislav “Raynor” Loukota, sci-fi fanatici a podjednotky známé pop-vědecké stránky VĚDÁTOR.

     

    Filmový Hobit a zkrácení podle knihy

    Tvrdý Marek

    Kniha Hobit byla zpracována již v mnoha podobách. Pojďme si představit a pustit ukázky z muzikálu, animovaného filmu z Prahy, několika ruských verzí i epické trilogie z Nového Zélandu. A pokud vám přijde devět hodin Jacksonova Hobita trochu moc, jistě se bude hodit nějaká kratší verze, tedy fanedit, což je fanoušky sestříhané audiovizuální dílo. Přednáška představí fenomén FanEdits včetně nejslavnějších sestřihů a to nejen podle díla J.R.R.Tolkiena.

     

    Nesmrtelný Opičák

    Vrbenská Františka

    Absolutně nejbohatší, nepočetnější a nejpestřejší svět adaptací zaznamenal Opičí král Sun Wu kung, známý také u nás díky čínskému televiznímu seriálu a českému knižnímu zpracování. Geneze opičího démona je však mnohem starší, sahá do pravěku a vede do budoucnosti. Připravte se na filmovou přehlídku: budete se bavit a žasnout!

     

    Sága bojových umění a Fénixconu… pokračují!

    Waschka Robert

    To nejlepší a trochu navrch ze všech přednášek pro Dracon a Fénixcon. Co si objednával ještě Tunelář a co dostal… Tisíc slonů!

     

    Vyhlášení výsledků literární soutěže Cena Karla Čapka

     

    Slavnostní podvečer

    Vyhlášení nejen literárních soutěží, křty knižních novinek atd.

    Více najdete ZDE

     

    Bonusový program

     

    Literární workshop naživo

    Jiřina Aquila Vorlová & spol.

    Tradiční literární workshop naživo spočívá v tom, že jeho účastníci si vzájemně kritizují svá díla za vydatného přispění lektorů a snaží se získané poznatky uplatnit ve svých dalších povídkách, aby jim při příštím workshopu bylo vytýkáno méně chyb a aby lépe uspěli v nějaké literární soutěži. Akce je přístupná široké veřejnosti – tedy všem návštěvníkům conu. Své povídky posílejte e-mailem na adresu Aquila@altar.cz nebo AQL@Seznam.cz. Kdo máte zájem povídky hodnotit, i když vlastní příspěvek mít nebudete, hlaste se na uvedený mail také, abyste kdyžtak mohli dostat texty předem. Je vhodné přinést si asi tři výtisky s sebou na con a vložit je do desek s nápisem Workshop, které budou ve workshopáckém apartmánu. Zde si je přímo na místě mohou přečíst i další zájemci, kteří budou chtít workshop navštívit. Umístění apartmánu spolu s přesným časem konání workshopu bude upřesněno vývěskou u výtahu.

     

    Dračí hlídka

    V průběhu Fénixconu bude možné si na pokoji 106 zahrát dobrodružství ve světě Dračí hlídky.

    Více o Dračí hlídce najdete zde: Dračí Hlídka (dracihlidka.cz)