Program Fénixcon - Parcon 2024

♦ FANTASY ♦ SCI-FI ♦ HOROR ♦ VĚDA ♦ HISTORIE ♦

    Přednáška, přednášející a anotace

    (prozatím podle abecedy, později i podle dne a času přednášek)

     


    Nejistá kariéra dlouhověkých postav

    Abasová Jela, Ládrová Jitka 

    Přijďte s námi prozkoumat různé druhy prastarých postav, jejich vnímání takřka nekonečného života i to, jak na ně reaguje jejich okolí. Jaké výzvy nesmrtelnost (a různé její obdoby) přináší a jak ji autoři využívají k obohacení příběhů? A co hrozí samotným autorům, když běžná pravidla smrti ohýbají?


    Jak své hrdiny těžce zranit a zase vyléčit aneb: Když zdravotníci píšou fantasy

    Beranová Dana, Waagnerová kristina

    Beseda autorek na téma zranění, nemoci a jejich léčení ve (svých) fantasy knihách. Kde dodržují limity lidského těla a kde si naopak dovolí popustit uzdu fantazii. Co by svým hrdinům nikdy neudělaly a čím je naopak často potrápí. Na jakých reálných základech a znalostech staví svůj magický svět.


    Jak psát hororové povídky a nezbláznit se z toho

    Fiedlerová Veronika, Novotná Karin, Pospíšilová Madla

    Zajímá vás, jak psát hororové povídky, aniž byste se přitom ocitli na pokraji šílenství? Přijďte na fascinující besedu s Madlou Pospíšilovou Karasovou, Karin Novotnou a Veronikou Fiedlerovou z nakladatelství Golden Dog. Tato trojice zkušených autorek vám prozradí, jak v sobě objevit  temné stránky, kde čerpat inspiraci a jak se vyhnout nočním můrám z vlastní tvorby.

    Přijďte se dozvědět, jak se rodí příběhy, které čtenářům nedají spát, a jak při tom zachovat duševní rovnováhu. Těšit se můžete na veselé historky ze zákulisí psaní a praktické rady, které vás provedou temnými zákoutími hororového žánru. Užijte si večer plný děsu a smíchu v příjemné společnosti, kde zjistíte, že ne každý horor končí špatně – ten váš může začít úspěchem.

    Připravte se na nezapomenutelnou noc, kde se hrůza mísí se zábavou a kde se naučíte, jak psát děsivé příběhy, aniž byste se z toho sami  zcvokli!


    Opravdu ošklivé světy

    Koutný Martin

    Vědeckofantastická literatura si mnohdy klade za cíl předložit čtenáři představu o tom, jak by mohl vypadat budoucí svět. Nejčastěji z hlediska technologického pokroku; ale někdy také z hlediska politického a společenského vývoje. A zdaleka ne vždy je taková budoucnost plná pozitiv a sociálních jistot. Celou řadu takových opravdu ošklivých světů vytvořili i čeští autoři. Pojďme do nich nahlédnout –    i když příjemná procházka to nebude.


    Legendy, nestvůry a strašidelné příběhy z Vietnamu

    Lukačovičová Lucie

    Jak vypadá největší hřbitov v Saigonu? A proč už ho asi neuvidíte. Co se skrývá v džungli, a proč jsou na vietnamských polích hroby? To vše se dozvíte od Lucie Lukačovičové.


    Návrat lidí na Měsíc pod křídly Artemis

    Majer Dušan

    Kam míří NASA po vyřazení raketoplánů? Co nám umožní nové výkonné rakety SLS a kosmické lodi Orion? Zamíříme k Měsíci a jednou třeba i k Marsu.


    Rytíři bez bázně a hany… leda že by ne

    Málková Hana

    Středověká literatura je plná ideálů – rytíři jsou dvorní a velkomyslní a dámy, objekty jejich vznešené lásky, jsou cudné a nedotknutelné… Taky vás to takhle nějak učili ve škole? A je to pravda? Tak určitě… někdy. Ale řekněme si to upřímně, každý má své silné a slabé chvilky. Dokonce i „dokonalí“ středověcí hrdinové a hrdinky.


    Arsène Lupin nebyl první

    Medek Leonard

    Respektive první byl, alespoň v tom smyslu, že byl prvým, koho jeho autor obdařil přídomkem „lupič-gentleman“, jež se poté stalo označením celého druhu. Avšak tradice takových postav je mnohem, mnohem starší, a utěšeně vzkvétá dodnes…


    Vyhlášení výsledků literární soutěže Cena Karla Čapka za rok 2024

    Mikuláštík Pavel

    Cena Karla Čapka (populárně zkracováno CKČ) je výroční česká a slovenská literární soutěž science fiction a fantasy organizovaná od roku 1982 složkami Československého fandomu.


    Alternativní historie v české sci-fi

    Novotný František

    Až do konce 20. století pokládala klasická historiografie úvahy o jiném průběhu dějin za literární fantazie, vhodné toliko pro subžánr sci-fi příběhů z alternativních světů. Situace se změnila v roce 1999, kdy britský historik Niall Ferguson vydal sborník Virtual History, jímž de facto založil „kontrafaktuální historii“ jako historický obor, v němž je alternativní průběh dějin přípustný a vhodný ke zkoumání.

    Čtenářům sci-fi to sice mohlo a bylo jedno, avšak uznání alternativního přístupu k dějinám se projevilo na promyšlenější autorské tvorbě. Průkopnická či nejznámější díla tohoto subžánru budou zmíněna v úvodu přednášky, nicméně její těžiště bude spočívat jednak v české kontrafaktuální historii, jednak v jejím odrazu do české sci-fi tvorby. K tomu prvnímu budou uvedeny všechny osudové zvraty české historie, ať už se jedná o Moravské pole, Lipany, Bílou horu či fatální osmičkové roky 20. století, Mnichov 1938, Únor 1948 a Srpen 1968, jež se nepřestávají v české veřejnosti široce diskutovat, jako by se nestaly v minulých stoletích, ale před týdnem.

    Snad v žádném jiném národě se tak vytrvale neprobírají otázky, zda mohly národní dějiny běžet jinak, pro českou suverenitu příznivěji, zda vůbec bylo přínosné o tuto suverenitu usilovat, když přinesla tak slabý stát, že se jen ve 20. století dvakrát stal kořistí silnějších sousedů a jiným posloužil jako směnná hodnota. Proto nelze z přednášky tyto otázky vynechat.

    A stejně tak důležité bude se ptát, jak si s nesamozřejmostí české suverenity poradila česká sci-fi, zda a do jaké míry využila postupy, jež kontrafaktuální historie při konstrukci alternativních

    dějin nabízí, zda je její podíl adekvátní, nebo hluboce zaostává za možnostmi, jež výjimečně dramatická česká kontrafaktuální historie prostředkuje, když současný stav umocňuje skutečnosti, že i dnes není český stát zcela suverénní, ať už ekonomicky, tak legislativně.

    Závěr přednášky bude věnován diskusi, jak v této výzvě obstály autorovy romány tohoto subžánru, a poté ji uzavře autogramiáda..


    Po stopách komiksu od starověku po Avengers

    Procházka Walker Jiří 

    Jiří Walker Procházka a jeho přednášky o komiksech a sci-fi literatuře, s nimiž proniká na občas zkostnatělou půdu našich základních i středních škol. Starověké egyptské komiksy, epické středověké tapiserie, shodný vývoj komiksových hrdinů v USA a v naší zemi – a historky „z natáčení“.


    Starbase: brána na Mars

    Přibyl Tomáš

    „První člověk, který se projde po jiné planetě, dost možná jednou odstartuje z tohoto místa,“ prohlásil podnikatel a vizionář Elon Musk o základně Starbase, kde se nyní sestavují, testují a odkud startují obří rakety Starship. Pojďme se seznámit s historií a budoucností této základny, s programem raket Starship a vůbec s „jízdním řádem“ letu na Mars dle Elona Muska.


    Výlet do světa umělé inteligence

    Spáčil „Havran“ David

    AI video maker a digitální vypravěč vás zasvětí do světa AI, který nás v posledních letech stále více obklopuje.


    Budeme klonovat válečníky?

    Šimůnek Jan

    Výhody a nevýhody klonů. Budou lepší umělé nebo vypěstované náhradní orgány? Jak obejít tu zatrachtilou ztrátu délky teleomer? Bude lepší umělá děloha, nebo „nosnice“? Bude moci být „nosnicí“ někdo jiný než člověk? Jak jsme na tom s genovou terapií, stanou se Friday nebo Roger MacClintock realitou?  Budeme editovat chromozom Y (a proč bychom to dělali)? A co vesmír? Aneb nejen hvězdné války, ale i kolonizace.


    Kolonizace Sluneční soustavy

    Tomaštík Jan (VĚDÁTOR (vedator.org))

    Lidstvo se na orbitě naší planety rozkoukalo už před více než půlstoletím a může se zdát, že o další dobývání kosmu ztratilo zájem a tempo. Možná je to však jen nádech a rozběh před dalším skokem, který bude znamenat aktivnější průzkum planet Sluneční soustavy, ale též komerční těžbu, a nakonec snad i setrvalou a udržitelnou kolonizaci. Nad tím, jak budou vypadat první kosmická města mimo planetu Zemi, se spolu s Vámi zasní Vědátor.


    25 let Matrixu

    Tvrdý Marek

    Film Matrix se po své premiéře v roce 1999 stal kultem, dostal několik komiksů, pokračování, animáků, videoher a stal se komplexním světem. A také se první film v průběhu těch let měnil a přizpůsoboval publiku. V přednášce se podíváme na rozdíly mezi jeho verzemi, na vývoj příběhu i představíme několik revolučních teorií o filmech i postavách v nich.


    Lovec záhad

    Vašíček Arnošt

    Arnošt Vašíček představuje vzpomínkovou knížku Lovec záhad se spoustou tajemna, ale také nejrůznějších vtipných i dramatických historek, které se při honbě za záhadami udály, ale do faktografických  knížek se nedostaly

    Jeskyně  bestií – Návštěvníci z temnot –  Ozvěny  jiných světů –  Největší tajemství Egypta – Ostrov  čarodějů – Mimozemšťan, kam se podíváš …..


    Frankensteinův potěr

    Vrbenská Františka

    Film od samého počátku vládl potenciálem bavit a okouzlovat, jak pochopil Georges Méliès. Technická podstata kinematografie dává zelenou trikům a fantaskním námětům. Zdaleka nešlo jen o hříčky fantasy a hororu. Půlstoletí nejrozšířenějšího média, „pohyblivých obrázků“, nabízí bohatou galerii snímků roztomile ulítlých, dojemně nemotorných, artových, působivých. Přijďte se podívat – i zamyslet.


    Všechny zbraně všech světů! No tak jo některé…

    Waschka Robert

    Náboje vyletující z hlavně pistole co má bubínek… a podobné roztomilosti. Proč rapír není meč, a nebo by mohl být? Jakou zbraní se prosekávat davem zombíků.

    Prostě exkurze s ukázkami pár desítek zbraní a pomůcek k vyhlazovaní. V tematické souvislosti se sci fi a fantasy


    Bonusový program

     

    Půlnoční filmové promítání

    O půlnoci z pátku na sobotu proběhne v jednom ze sálů projekce dvou filmů natočených v Brně.

    Hostem večera bude herec a režisér Robert Vrba. 

    Blaster II: The Second Blast (Česko, 2023, 35min)  

    Johnnyho holku unesli! Už podruhý!! A tentokrát do vesmíru!!! Johnny Blaster musí nasednout do rakety a pokusit se zachránit nejen svoji těhotnou lásku, ale s ní i celou planetu Zemi!…

    https://www.csfd.cz/film/590429-blaster-ii-the-second-blast/prehled/

    Piknik u cesty (Česko, 2022, 89minut)

    Svět už dávno není tím, čím býval. Mrtví vstávají z hrobů a prochází ulicemi. Živí nemají jedinou naději na poklidný život. Film nám ukazuje život malého městečka napadeného neznámou civilizací z jiného světa…

    https://www.csfd.cz/film/1287655-piknik-u-cesty/prehled/


    Literární workshop naživo

    Jiřina Aquila Vorlová & spol.

    Tradiční literární workshop naživo spočívá v tom, že jeho účastníci si vzájemně kritizují svá díla za vydatného přispění lektorů a snaží se získané poznatky uplatnit ve svých dalších povídkách, aby jim při příštím workshopu bylo vytýkáno méně chyb a aby lépe uspěli v nějaké literární soutěži. Akce je přístupná široké veřejnosti – tedy všem návštěvníkům conu.

    Své povídky posílejte e-mailem na adresu Aquila@altar.cz nebo AQL@Seznam.cz. Kdo máte zájem povídky hodnotit, i když vlastní příspěvek mít nebudete, hlaste se na uvedený mail také, abyste kdyžtak mohli dostat texty předem. Je vhodné přinést si asi tři výtisky s sebou na con a vložit je do desek s nápisem Workshop, které budou ve workshopáckém apartmánu. Zde si je přímo na místě mohou přečíst i další zájemci, kteří budou chtít workshop navštívit. Umístění apartmánu spolu s přesným časem konání workshopu bude upřesněno vývěskou u výtahu.