Program 2022

♦ FANTASY ♦ SCI-FI ♦ HOROR ♦ VĚDA ♦ HISTORIE ♦

  Přednáška, přednášející a anotace

  Ženy v kosmu

  Halousek Milan

  Již brzy to bude 60 roků, co se do vesmíru vydala první žena – ruská kosmonautka Valentina Tereškovová. Tkadlena, amatérská parašutistka a komsomolská funkcionářka s hezkou tváří svůj let příliš nezvládla – možná i proto se další žena vydala do vesmíru až o dlouhých 19 let později.

  Do dnešních dnů bylo ve vesmíru 69 žen z devíti států světa. Několik jich zahynulo při haváriích kosmických strojů, další dnes slouží i na významných pozicích v kosmickém programu. A za pár roků první z nich otiskne svojí stopu do povrchu Měsíce.

  Mají ženy stejné předpoklady pro práci v kosmu jako jejich mužští kolegové? A je vůbec vhodné, aby ženy do vesmíru létaly?

  Jaké budou pozice a úkoly žen při budoucích dlouhých objevitelských cestách na Mars, či jiná místa známého vesmíru? A jak to bude se sexem, zrozením a výchovou dětí při mnohaletých kosmických misích?

  Na tyto otázky se vám pokusí odpovědět Milan Halousek z České astronomické společnosti.

   

   

  Anatomie robota

  Hrbáček Jiří

  Přednáška bude formou teoretických výkladů doplněných praktickými  workshopy a ukázkami. Budeme se věnovat základním systémům robotů, řadě senzorů i komunikaci robotů s okolím.

  Vše bude pojato tak, aby si své odnesli úplní začátečníci i již pokročilejší zájemci. Zájemci se naučí postavit jednoduchého robota a naprogramovat jej. Poznají specifika systémů pracujících v reálném čase, důležitost autodiagnostiky i konstrukce systémů s ohledem na servisní diagnostiku. Rychlá a efektivní diagnostika systémů je zásadní, pro spolehlivý chod systémů a v případě poruchy také pro dostatečně rychlé odstranění závady a opětné zprovoznění systému.

  Dozvíme se také něco o konstrukci systémů, s možností upgradu jejich funkcionality za provozu. Se mnou poznáte také některé mé žáky z kurzů robotiky. Tito žáci, základní školy umí to, co ani mnoho vysokoškoláků. Na mezinárodních akcích technických vysokých škol (Namakaný den na STU v Košicích) již dvakrát učili vysokoškolské i středoškolské učitele programovat roboty v assembleru. Nejsou to zvlášť nadaní žáci s vysokým IQ na hranici geniality. Jsou to obyčejní kluci a holky s velkým zájmem o robotiku a techniku. A věřte, že děvčata jsou někdy lepší než kluci.

   

   

  Co fantastika zdědila po středověku?

  Málková Hana

  Mezi předky fantastiky, kteří se nabízejí na první pohled, patří středověká literatura a současný světonázor. Jejich svazek je však poněkud incestního charakteru – asi jako kdyby člověk zplodil potomka s vlastní prababičkou. Snaha rozklíčovat výsledek takového křížení pak skýtá mnohé útěšné a poučné kratochvíle. Pojďme se jim tedy na chvíli oddat.

   

   

  Co nám dalo baroko?

  Medek Leonard

  Podle Aloise Jiráska bylo baroko dobou Temna, a jako takové je mnohými dodnes vnímáno. Voskovec a Werich soudili, že „baroko není špatný pro voko“, čímž ovšem postihli jen jednu jeho stránku. Britové se domnívají, že u nich baroko nikdy nebylo, že jim renesance vydržela málem až do napoleonských válek (mylně, samozřejmě). Pojďme se tedy podívat, co baroko doopravdy dalo světu, a hlavně, co přineslo nám, fantastům…

   

   

  Další kolo staronové hry o trůny

  Novotný František

  Nenajde se snad účastník Fénixconu, kterému by byl pojem „hra o trůny“ cizí, který by alespoň část vícedílné fantasy ságy Píseň ledu a ohně z pera George R. R. Martina nečetl, nebo neviděl žádný díl televizního seriálu, jenž vznikl na jejím základě a pod názvem Hra o trůny podle prvního dílu si dobyl přízeň fanoušků fantasy na celém světě. Málokdo z nás, ať už jsme četli původní ságu, nebo shlédli TV seriál, si ale dokázal představit, že se stane pozorovatelem a vlastně i účastníkem skutečné „hry o trůny“, jejíž první level byl odstartován 24. února tohoto roku invazí putinovského Ruska na Ukrajinu.

  Autor přednášky je přesvědčen, že Putinova invaze na Ukrajinu je pouze předehrou velkého civilizačního konfliktu mezi demokratickým Západem a autoritativními režimy Východu, který se rozvine v průběhu 21. století. Bude se jednat o další kolo staronového soupeření o to, kdo se místo USA stane novým hegemonem planety, a také boj o to, co se bude v dohledné budoucnosti pokládat za civilizační hodnoty a co nikoli, takže po třiceti letech, co skončila „studená“ konfrontace mezi individualistickým kapitalismem a kolektivistickým komunismem, a po sotva desetiletém údobí „konce dějin“, kdy se kapitalismus s tržní ekonomikou naivně pokládal za konečnou fázi civilizace, se znovu rozhoduje o charakteru světa, spojeném teď už s horkým bojem o dalšího globálního hegemona. Proto na výsledku této předehry tak záleží, proto Západ sahá tak hluboko do kapsy, proto Západ fakticky přistoupil na další plán Lend and Lease, který za druhé světové války účinně zlikvidoval Hitlera.

  V přednášce František Novotný shrnuje všechna předchozí kola bojů o nadvládu nad světem, od objevitelských plaveb a prvního dělení planety Tordesillaskou smlouvou z roku 1494, kdy s touto hrou začali Evropané, až po současnost, kdy k hracímu stolu zasedli kromě starých i zbrusu noví hráči, především komunistická Čína, a pokusí se posoudit jejich šance.

  Jestliže v 90. letech minulého století vytvořil George R. R. Martin věšteckou alegorii boje o globální nadvládu ve středověkých kulisách cizí zamrzající planety, mohou se dnes autoři sci-fi inspirovat „hrou o trůny“, která se na ohřívající se Zemi rozbíhá před našima očima v přímém přenosu.

   

   

  Beseda s Vladimírem Remkem

  Remek Vladimír

  Beseda o tom, jak probíhala příprava k letu do vesmíru, jaké to tam nahoře je a o dalších věcek spojených s cestou do vesmíru.

   

   

  Ušáci magičtí, mystičtí, mazaní

  Vrbenská Františka

  Králíci a zajíci vstoupili packou nerozdílnou (lidmi ani nerozlišovanou) do světa mytologie, folklóru, pop-kultury a fantastiky jako bytosti extrémně rozporuplné.  Jsou patrony divokého sexu i cudné nevinnosti, odvahy i bázlivosti. Slouží bohyni Měsíce, distribuují velikonoční vajíčka, vraždí rytíře, klamou lovce, střílejí si z hlupáků; a čarují…

   

   

  Geny, genialita a mistři bojových umění

  Waschka Robert

  Od Homéra (ne Simpsona, i když…) po současnou Čínu. Od svalů přes mozek až k mýtické síle a zase zpět.
  Proč oráč neporazí šermíře? Násilí prý nic neřeší a kde je Archimedova hlava?

   

   

  Slavnostní večer

  Vyhlašování výsledků literárních soutěží a předávání cen.

  Více zde: https://fenixcon.cz/slavnostni-vecer/

   

  Bonusový program