Přednáška, přednášející a anotace

(řazeny jsou abecedně, podle jména přednášejícího)

Časový harmonogram přednášek najdete ZDE

Přednáškové línie Fénixconu 2019

– Hlavní program (1. a 2. přednáškový sál)

– Fankub HMS Phantom uvadí

– Vorkshop Jiřiny Vorlové

 

Slavnostní večer

Předávání nejen literárních cen a křty knižních novinek.

Více informací najdete zde

 

Přednáška inspirovaná měsícem

Daněk Andrej

Mesiac nás sprevádza odjakživa nikdy nás neopustí, vždy tu bude odmeriavať ako stabilný prvok v čase, nezávislý na čomkoľvek.
Mesiac je len nočná kulisa v skutočnosti sa všetko zaujímavé odohráva doma na zemi. Čo nás čaká o mesiac? Koľko mesiacov bude trvať pokiaľ… Na mesiac sa dá spoľahnúť, na ľudí nie. Preto viac o ľuďoch a čase v nekonečných cykloch mesiaca.

 

Junáci

Herec Ondrej

Dějiny slovenského fandomu očima odčitého svědka.

 

Všechny příběhy jsou o lásce.

Kotleta František

František Kotleta v přednášce, která jde až na dřeň všech jeho děl. I těch, které nenapsal. A taky bude řeč o prdění. Prdění je totiž super. Skoro tak moc jako antologie Ve stínu magie, kterou na konci své přednášky představí spolu s Janem Kotoučem, Kristýnou Sněgoňovou a Míšou Merglovou.

 

Marvel – jeden fail za druhým

Král Ondřej

Rok 2017 nebyl pro Marvel Comics úplně vydařený. Společnost pronásledoval jeden PR skandál za druhým a povedlo se jim naštvat fanoušky, prodejce i komiksové tvůrce. Pojďme se pobavit nad těmi největšími průšvihy. Dojde na pálení komiksů, antisemitismus i falešné Japonce.

 

K asteroidu Bennu a zase zpátky

Majer Dušan

V roce 2016 vypustily Spojené státy do vesmíru sondu OSIRIS-REx, která má za úkol prozkoumat asteroid Bennu, odebrat z něj vzorky a ty následně dopravit na Zemi. Můžeme se tak přiblížit k odpovědi na otázku vzniku života. Sonda k asteroidu dorazila v roce 2018.

 

Železnice, kterou nikdo nepostavil.

Medek Leonard

Je to nedaleko. Vlastně na dohled. I když ale vylezete na sebevyšší strom, nedosáhnete. Není tedy divu, že jakmile si lidstvo uvědomilo, že se vlastně dívá na – nejspíš obyvatelný – ostrůvek, začalo dumat, jak se tam dostat…

 

Byli tam před Armstrongem

Novotný František

O všem, co kdy lidé podnikli, objevili a prozkoumali, museli napřed snít. Ona totiž průzkumníkem lidského poznání je lidská fantazie, neboť naše duše se pohledu do prázdnosti světa děsí. Proto si lidé, ještě než vypluli na oceány, vymýšleli, co najdou za horizontem, proto dávní kartografové do svých map na místa, o nichž nic nevěděli, alespoň napsali hic sunt leones – zde jsou lvi.

Samozřejmě že lidem nemohla uniknout hvězdná obloha, kterou ve své fantazii zabydleli padlými reky svých civilizací a učinili je tak nesmrtelnými, proto jejich představivosti nedal spát onen stříbrný disk, tak záhadně ubývající a zase dorůstající, který jako vlečku za sebou táhne světové oceány a moře. Měsíc se stal symbolem ženského principu a lidé ho dokonce zabydleli obyvateli – Selenity. A samozřejmě se ve své fantazii na něj mnohokrát vypravili. Cyrano de Bergerac, trojice členů Gun Clubu v románech Julese Vernea, vynálezce Cavor H. G. Wellse, hrdinové polského autora Jerzyho Żulavského, ale i český Matěj Brouček a posádka Aeronautila ze ságy Zápas s Nebem J. M. Trosky, ti všichni se vydali na Měsíc před Armstrongem, pravda vyneseni vzhůru na křídlech fantazie a nikoli tahem raketových motorů Saturnu V. Kdyby jich však nebylo, nemohl by Armstrong učinit ten malý krok, který pro celé lidstvo znamenal velký skok. A proto si u příležitosti 50. výročí přistání Apolla 11 zaslouží všichni ti fantasté, aby byli připomenuti.

 

1969: Dobytí Měsíce

Přibyl Tomáš

V roce 1961 vyhlásil prezident John Kennedy za národní úkol Spojených států let člověka na Měsíc. Nikdo ale v té době netušil, jak to udělat. Co bude potřeba zjistit, jakou techniku vyvinout, jak ji testovat, na co posádky připravit… Pojďme si přiblížit použité technologie, jejich testování, bloudit ve slepých uličkách, seznámit se s neskutečnou technikou – a vše nakonec završit „malým krokem pro člověka…“

 

Měsíc?

Šimůnek Jan

Potřebujeme ho vůbec? Má význam pro vznik života? Jak by vypadala Země bez Měsíce? Šálí nás Měsíc? Existují Pandory?

 

Vojna mikrosvetov

Švercel Miro

Sú tu! Boli tu dávno pred nami a budú tu dlho po nás. Nevieme bez nich žiť. Sú našou súčasťou. Pomáhajú nám a chránia nás, ale ak sa krehká rovnováha poruší, je to náš a mnohokrát aj ich koniec. Dobrý sa stane zlým a škaredým? Ako medzi sebou bojujú? Aké používajú zbrane? Neviditeľná vojna je všadeprítomná. Nepoznajú mier. Každý deň, hodinu, minútu a sekundu bojujú a umierajú miliardy.

 

Bohové a hrdinové měsíců a planet

Vojtěch Marek

Skoro každý ví, že Venuše, Mars, Jupiter či Saturn byla jména starověkých bohů často ještě dříve, než se tak začala nazývat tělesa ve sluneční soustavě. Pojďme se vydat na dvojí putování – jedno po naší sluneční soustavě, druhé do lidské historie, do mýtů a legend. Kdo to vlastně byl Ganymédes, po kterém se nyní jmenuje jeden z nejznámějších Jupiterových měsíců? A co takoví Triton, Phobos či Deimos? A Luna?

 

Měsíce a roky s Kočasem

Vorlová Jiřina, Vrbenská Františka a další

Kočas, sborník povídek z Ceny Karla Čapka, je předchůdce Mloka a dnes jeho věrný souputník. Dítko Fandomu, chaoticky se míhající hlubinami fantastického vesmíru, získalo před deseti lety pravidelnou oběžnou dráhu. Pořad o prehistorii Kočasu i jeho odvrácené tváři, ale především naplněný veselými scénkami a historkami „z natáčení“. Setkáte se s mnohými autory, kteří kdy v Kočasu publikovali, a na závěr proběhne křest toho letošního. A možná přijde i Františka…

 

Fantastická cesta do filmového pravěku

Vrbenská františka

Kinematografie se od počátku věnovala hororům, mystickým příběhům, paranormálním romancím, science fiction i fantasy. Vydejme se ke kořenům filmového umění: objevíme zapomenuté perly fantastiky. Vedou přímo až k současným komiksovým blockbusterům a žánrovým seriálům… a často jsou zábavnější!

 

Kosmologické účinky čokolády

Vrbenská Františka, Hloušek Jan, Hloušková Zuzana, Vondráček Martin

Zábavná šou ve stylu cimrmanovského divadla plná totálně mimózních vědců, kteří vedou spor o účinky čokolády na uspořádání vesmíru, života a vůbec. V závěru proběhne křest knížky Vesmír s čokoládou, která posloužila jako zdroj scénáře, z pera autorské dvojice J. Rečková a J. Dluhoš

 

Bojová umění v podivných podmínkách

Waschka Robert

Bojová umění v podivných podmínkách a souvislostech. Třeba v mikrogravitaci nebo bez ní. S tělesnou úpravou různých typů. A funkční, i když vymyšlená (Honorversum a Coup de Vitesse, super šermíři Zaklínači a další). Položíme si pár otázek a zkusíme na ně odpovědět: “Když jsem superman potřebuji v boji techniky?” nebo “Jak síla Jediů překáží v boji?” popřípadě “Magie Zaklínačů existuje v realitě?”.

 

Měsíc jako obří válečná loď

Weber David

Kromě Honor Harringtonové a prince Rogera napsal David Weber i méně známou sérii z blízké budoucnosti, kde se ukáže, že náš Měsíc je ve skutečnosti zamaskovaná obří vesmírná loď. David Weber bude mluvit o svém psaní, pokračování dalších sérií a bude odpovídat na jakékoliv otázky.

 

 

Fankub HMS Phantom uvadí

tato línie bude probíhat na jednom z apartmánů na hotelu Vista

 

HMS Homer – vydávat se tam, kam se nikdo ještě nevydal

Bělina Radek

HMS Homer je zaměřená na vyprávění příběhů. Podívejte se s námi jak jsme s posádkou začali a nafotili první fotokomix s admirálem na můstku. Natočili Boarding Action a jako bonus uvidíte krátký příběh ze světa honorverse (4min) jako propagační video světa.

 

Knižný scifi kvíz

Gago František + scifi.sk

Myslíte si, že poznáte Heinlana a Clarkea? Herbertove Duny recitujete aj o polnoci odpredu, odzadu? Dokážete pochopiť všetky Dickove úlety? Lema či bratov Strugackých ste zvládali, keď ostatní čítali leporelá a v teórii sa vyznáte lepšie než John Clute? Tak to isto máte legendárnu Asimovovu skromnosť! Príďte si aj vy zasúťažiť do knižného science fiction kvízu o hodnotné ceny!

 

Hviezda Admirála Harringtonovej

Gotthard Radoslav

Pozrieme sa na subjektívne vrcholy závratnej kariéry slávnej vojvodkyne Harringtonovej. Bude to o nezabudnuteľných súbojoch na laserové hlavice, grasery ale aj meče. A neposlednom rade súboje myslí a intelektu.

 

Necenzurovaná historie Honorverse fanklubu

Kotouč Jan

Klub HMS Phantom – pozvěji známý jako 39. eskadra – vznikl v květnu 2008, za tu dobu uspořádal desítky akcí, dal Českou republiku na mezinárodní pole, prošel si nějakými dramaty a dal vzniknout spoustě fotek.

 

Čajový dýchánek s velkovévodkyní Sharon

Kovářová Ludmila, Váca Tomáš

Přijďte posedět a pohovořit si s „chovatelkou“ našeho oblíbeného spisovatele, Sharon Rice Weber. Možná poznáte i některé z jejich dětí.

 

Party s TRMN

Kovářová Ludmila

Další večerní zábava, tentokráte s hlavní složkou flotily.

 

Snídaně na admiralitě

Kovářová Ludmila, Váca Tomáš

Přijďte si popovídat s velením flotily a dalšími členy, možná se dozvíte i věci, které jste netušili.

 

Stromové kočky, jak je neznáte

Kovářová Ludmila

Možná už stromové kočky znáte, možná ještě ne. Pokud si chcete osvěžit svoje znalosti nebo se dozvědět něco nového, je tato přednáška právě pro vás!

 

RMMC v HH a v TRMN

Tomíček Jan

Přednáška o mantichorské námořní pěchotě v Honorversi i v TRMN.

 

Party s Haveňany

Váca Tomáš

Klasická večerní zábava s povídáním, drobnostmi k zakousnutí a zajímavým pitivem.

 

 

Literární workshop naživo

Jiřina Aquila Vorlová & spol.

Tradiční literární workshop naživo spočívá v tom, že jeho účastníci si vzájemně kritizují svá díla za vydatného přispění lektorů a snaží se získané poznatky uplatnit ve svých dalších povídkách, aby jim při příštím workshopu bylo vytýkáno méně chyb a aby lépe uspěli v nějaké literární soutěži. Akce je přístupná široké veřejnosti – tedy všem návštěvníkům conu.

Své povídky posílejte e-mailem na adresu Aquila@altar.cz nebo AQL@Seznam.cz. Kdo máte zájem povídky hodnotit, i když vlastní příspěvek mít nebudete, hlaste se na uvedený mail také, abyste kdyžtak mohli dostat texty předem. Je vhodné přinést si asi tři výtisky s sebou na con a vložit je do desek s nápisem Workshop, které budou ve workshopáckém apartmánu. Zde si je přímo na místě mohou přečíst i další zájemci, kteří budou chtít workshop navštívit. Umístění apartmánu spolu s přesným časem konání workshopu bude upřesněno vývěskou u výtahu.