♦ FANTASY ♦ SCI-FI ♦ HOROR ♦ VĚDA ♦ HISTORIE ♦
Přednáška, přednášející a anotace
Časový harmonogram přednášek najdete zde: Pátek a Sobota
Ženy v kosmu
Halousek Milan
Již brzy to bude 60 roků, co se do vesmíru vydala první žena – ruská kosmonautka Valentina Tereškovová. Tkadlena, amatérská parašutistka a komsomolská funkcionářka s hezkou tváří svůj let příliš nezvládla – možná i proto se další žena vydala do vesmíru až o dlouhých 19 let později.
Do dnešních dnů bylo ve vesmíru 69 žen z devíti států světa. Několik jich zahynulo při haváriích kosmických strojů, další dnes slouží i na významných pozicích v kosmickém programu. A za pár roků první z nich otiskne svojí stopu do povrchu Měsíce.
Mají ženy stejné předpoklady pro práci v kosmu jako jejich mužští kolegové? A je vůbec vhodné, aby ženy do vesmíru létaly?
Jaké budou pozice a úkoly žen při budoucích dlouhých objevitelských cestách na Mars, či jiná místa známého vesmíru? A jak to bude se sexem, zrozením a výchovou dětí při mnohaletých kosmických misích?
Na tyto otázky se vám pokusí odpovědět Milan Halousek z České astronomické společnosti.
Ty postavy vám nepatří aneb Proč (ne)vydávat fanfiction
Hloušková Zuzana
Jak reálné je vydávat fanfiction knižně? Lze nějak vytěžit paradoxy autorského zákona? Proč je fanfiction vnímaná jako krádež, ale parodie, pastiš či retelling nejsou? Dokážeme definovat fanfiction jako svébytný žánr? A co je na něm tak přitažlivého, že se těší tak velké oblibě? Hledejme na průlomovém příkladu Sauronovy nevěsty, první knižně vydané fanfiction u nás, možné odpovědi.
Info o knize sSauronova nevěsta najdete zde: https://efortna.cz/pripravujeme-vydani-prvni-ceske-fanfiction-sauronova-nevesta/
Anatomie robota
Hrbáček Jiří
Přednáška bude formou teoretických výkladů doplněných praktickými workshopy a ukázkami. Budeme se věnovat základním systémům robotů, řadě senzorů i komunikaci robotů s okolím.
Vše bude pojato tak, aby si své odnesli úplní začátečníci i již pokročilejší zájemci. Zájemci se naučí postavit jednoduchého robota a naprogramovat jej. Poznají specifika systémů pracujících v reálném čase, důležitost autodiagnostiky i konstrukce systémů s ohledem na servisní diagnostiku. Rychlá a efektivní diagnostika systémů je zásadní, pro spolehlivý chod systémů a v případě poruchy také pro dostatečně rychlé odstranění závady a opětné zprovoznění systému.
Dozvíme se také něco o konstrukci systémů, s možností upgradu jejich funkcionality za provozu. Se mnou poznáte také některé mé žáky z kurzů robotiky. Tito žáci, základní školy umí to, co ani mnoho vysokoškoláků. Na mezinárodních akcích technických vysokých škol (Namakaný den na STU v Košicích) již dvakrát učili vysokoškolské i středoškolské učitele programovat roboty v assembleru. Nejsou to zvlášť nadaní žáci s vysokým IQ na hranici geniality. Jsou to obyčejní kluci a holky s velkým zájmem o robotiku a techniku. A věřte, že děvčata jsou někdy lepší než kluci.
Co fantastika zdědila po středověku?
Málková Hana
Mezi předky fantastiky, kteří se nabízejí na první pohled, patří středověká literatura a současný světonázor. Jejich svazek je však poněkud incestního charakteru – asi jako kdyby člověk zplodil potomka s vlastní prababičkou. Snaha rozklíčovat výsledek takového křížení pak skýtá mnohé útěšné a poučné kratochvíle. Pojďme se jim tedy na chvíli oddat.
Co nám dalo baroko?
Medek Leonard
Podle Aloise Jiráska bylo baroko dobou Temna, a jako takové je mnohými dodnes vnímáno. Voskovec a Werich soudili, že „baroko není špatný pro voko“, čímž ovšem postihli jen jednu jeho stránku. Britové se domnívají, že u nich baroko nikdy nebylo, že jim renesance vydržela málem až do napoleonských válek (mylně, samozřejmě). Pojďme se tedy podívat, co baroko doopravdy dalo světu, a hlavně, co přineslo nám, fantastům…
Vyhlašování výsledků soutěže Cena Karla Čapka
Mikuláštík Pavel
Vyhlášení vítězů v jednotlivých kategoriích, čtení ukázek jejich prací a předávání zasloužených cen.
Kdyby tisíc spotřebičů
Nakladatelství Fortna
O čem si domácí spotřebiče povídají, když je nemůžete slyšet? Nepeče chytrá trouba něco s mrazákem? Nevysává vám chytrý vysavač konto? Anebo snad společně osnují revoltu strojů? Odpovědi najdete v loutkovém divadle ku příležitosti křtu nejnovější sbírky povídek z žánru real prediction s názvem „Nemožné se děje“ v podání Veselé partičky z nakladatelství Fortna. Účinkují: Jan Hloušek, Jaroslav Svoboda, Martin Vondráček, Františka Vrbenská.
Beseda autorů nakladatelství Host
O psaní, fantastice, vydávání knih, jak na inspiraci a jakým stylem pracujeme. Občas jsou to i opravdu vtipné situace.
Beseda s Vladimírem Remkem
Remek Vladimír
Beseda o tom, jak probíhala příprava k letu do vesmíru, jaké to tam nahoře je a o dalších věcek spojených s cestou do vesmíru.
Co pan Mendel nemohl vědět
Šimůnek Jan
Co Mendel věděl a proč měl vlastně štěstí? Co objevili Morgan a spol.? Jak to vůbec funguje? Lesk a bída klonů – proč uhynula Dolly. Dají se obejít omezení klonování? Existuje klonovaný člověk?
Herní sága Zaklínač
Tvrdý Marek
Představení světa Zaklínače z pera Andrzeje Sapkowského. Historie od prvního pokusu z roku 1997 od Metropolis, přes ukázky ze Zaklínače (2007) od CDProjekt RED, zmíníme zrušený konzolový port i verzi dvojky pro Xbox360, probereme třetí a zatím poslední díl i jeho skvělé DLC. A jako bonus se podíváme na mobilní a deskové hry a také komiksy inspirované videohrami.
Šedivobarevný svět Blade Runnera
Tvrdý Marek
Komplikovaná historiě vzniku prvního filmu inspirovaného knihou P.K.Dicka (včetně všech jeho sedmi verzí ukázaných veřejnosti) a prvotní neúspěch pak díky fanouškům vedl ke vzniku několika dalších knih, videoher, druhého filmu, mnoha komiksů a animovaného seriálu.
A v přednášce si vše představíme.
Jak vyrobit Zaklínače s pomocí vědy
Vědátor.org – Tomaštík Jan a Loukota Ladislav
Zaklínačský řád má posvátný úkol chránit obyvatele světa před monstry a zlem, přestože jej za to nevděčný lid pranic neoslavuje, ba často zahrnuje nejen nadávkami a kletbami. Členové řádu se dokonce museli vzdát své lidskosti, aby srovnali síly fyzické či magické s monstry, s nimiž se utkávají. Jejich těla a psychika tak prošly mutací při Zkoušce trav.
Jak se však na zaklínačské mutace dívá současná věda? Dokáže dodat člověku kočičí oči, zrychlené uzdravování či věk hodný mágů? O tom se dozvíte od vědců z popularizačního projektu Vědátor.
Ušáci magičtí, mystičtí, mazaní
Vrbenská Františka
Králíci a zajíci vstoupili packou nerozdílnou (lidmi ani nerozlišovanou) do světa mytologie, folklóru, pop-kultury a fantastiky jako bytosti extrémně rozporuplné. Jsou patrony divokého sexu i cudné nevinnosti, odvahy i bázlivosti. Slouží bohyni Měsíce, distribuují velikonoční vajíčka, vraždí rytíře, klamou lovce, střílejí si z hlupáků; a čarují…
Geny, genialita a mistři bojových umění
Waschka Robert
Od Homéra (ne Simpsona, i když…) po současnou Čínu. Od svalů přes mozek až k mýtické síle a zase zpět.
Proč oráč neporazí šermíře? Násilí prý nic neřeší a kde je Archimedova hlava?
Slavnostní podvečer
Vyhlašování výsledků literárních soutěží a předávání cen.
Více zde: https://fenixcon.cz/slavnostni-vecer/
Bonusový program
Literární workshop naživo
Jiřina Aquila Vorlová & spol.
Tradiční literární workshop naživo spočívá v tom, že jeho účastníci si vzájemně kritizují svá díla za vydatného přispění lektorů a snaží se získané poznatky uplatnit ve svých dalších povídkách, aby jim při příštím workshopu bylo vytýkáno méně chyb a aby lépe uspěli v nějaké literární soutěži. Akce je přístupná široké veřejnosti – tedy všem návštěvníkům conu.
Své povídky posílejte e-mailem na adresu Aquila@altar.cz nebo AQL@Seznam.cz. Kdo máte zájem povídky hodnotit, i když vlastní příspěvek mít nebudete, hlaste se na uvedený mail také, abyste kdyžtak mohli dostat texty předem. Je vhodné přinést si asi tři výtisky s sebou na con a vložit je do desek s nápisem Workshop, které budou ve workshopáckém apartmánu. Zde si je přímo na místě mohou přečíst i další zájemci, kteří budou chtít workshop navštívit. Umístění apartmánu spolu s přesným časem konání workshopu bude upřesněno vývěskou u výtahu.
Odpočinkové hraní Dračí Hlídky
Na pokoji číslo 106 bude pro účastníky Fénixconu – Parconu možnost si zahrát jednu, čí více her Dračí Hlídky.
Pokud nevíte, co to Dračí Hlídka je, mrkněte sem: Dračí Hlídka (dracihlidka.cz)